Kamica nerkowa – Szczecin
Kamica nerkowa początkowo rozwija się bezobjawowo. Niestety, brak odpowiedniego leczenia i profilaktyki często prowadzi do przekształcenia się osadów w kamienie odlewowe o znacznych rozmiarach. Przechodząc przez drogi moczowe, powodują one nawracające napady bólowe, którym często towarzyszą omdlenia, gorączka i krwiomocz. Z tego powodu staramy się zwracać uwagę pacjentów na konieczność poddawania się okresowym badaniom profilaktycznym, które umożliwiają wczesne wykrycie wielu chorób układu moczowego, w tym także nowotworów pęcherza.
Diagnostyka kamicy moczowej
Nasze centrum w Szczecinie wyposażone jest w nowoczesną aparaturę, dzięki której jesteśmy w stanie przeprowadzić szczegółową diagnostykę chorób układu moczowego. W diagnostyce kamicy nerkowej wykorzystywane są przede wszystkim USG oraz tomografia komputerowa, które umożliwiają stwierdzenie obecności złogów. Cennych informacji dostarczają również badania laboratoryjne moczu oraz krwi.
Jak przebiega leczenie kamicy nerkowej?
Im wcześniej wdroży się leczenie kamicy nerkowej, tym łatwiejszy będzie jego przebieg. W przypadku niewielkich kamieni złożonych wyłącznie z kwasu moczowego wykorzystuje się naturalne sposoby leczenia, które mogą przyczynić się do ich wydalenia lub rozpuszczenia. Głównym zaleceniem jest wówczas picie dużej ilości wody (ok. 2-4 l dziennie) oraz naparów z ziół moczopędnych, np. z pokrzywy. Kamienie zbudowane z innych związków usuwa się w czasie operacji chirurgicznych lub małoinwazyjnych zabiegów. Jedną z wykorzystywanych do tego metod jest rozbijanie złogów za pomocą generowanych poza organizmem pacjenta fal uderzeniowych.