Diagnostyka i leczenie zaćmy – Szczecin
Zaćma (katarakta) objawia się upośledzeniem widzenia spowodowanym zmętnieniem soczewki. Niestety, z czasem choroba tylko postępuje. Aby nie doprowadzić do całkowitej utraty wzroku, warto zgłaszać się na profilaktyczne badania okulistyczne. Pierwszymi objawami zaćmy, które powinny zaniepokoić pacjentów, są:
- pogorszenie ostrości widzenia,
- poświata wokół jasnych obiektów (tzw. efekt halo),
- brak zauważania kontrastów tonalnych.
Diagnostyka i leczenie zaćmy w naszych gabinetach w Szczecinie przebiega z zastosowaniem nowoczesnych, specjalistycznych urządzeń, które umożliwiają wykrycie choroby już we wczesnym stadium jej rozwoju.
Diagnostyka zaćmy
Diagnostyka zaćmy i innych chorób wzroku rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem na temat odczuwanych przez niego dolegliwości i dynamiki ich postępowania, a także chorób ogólnoustrojowych pacjenta. Szczególnie ważna może okazać się w tym przypadku informacja o cukrzycy, która sprzyja rozwojowi dolegliwości narządu wzroku. W diagnostyce zaćmy wykorzystuje się m.in. badanie OCT, którego celem jest ocena poszczególnych struktur gałki ocznej.
Leczenie zaćmy w Szczecinie
Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest w tym momencie leczenie operacyjne. Zabieg przeprowadzany jest przez lekarzy specjalistów w dziedzinie okulistyki. Polega on na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Powrót do normalnego widzenia następuje w przeciągu kilku dni od zabiegu. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj kilka tygodni.